مقاله در مورد اختلال در جمله نویسی و انشاء

ناتوانی های بیان نوشتاری (اختلال در جمله نویسی و انشاء)

هدف ما در مقاله اختلال در جمله نویسی و انشاء:
۱- توصیف مشکلات اصلی در کودکان در ارتباط نوشتاری و ارائه برخی متدهای ترمیمی
۲- یاری رساندن به معلمان برای تشخیص و درمان کودکانی که در زمینه بیان انشائی دچار ناتانی های اساسی هستند می باشد.
۳- امید است که تلاش های ما برای ارزیابی و ترمیم مشکلات بیان نوشتاری مورد استفاده خوانندگان، معلمان، والدین و بزرگسالانی که دچار ناتوانی بیان نوشتاری هستند، قرار گیرد.

بخشهای از مقاله :

قسمتی از پیشسگفتار:

از طریق ارتباط برقرار کردن کلامی و غیرکلامی است که ما موضوعات، وقایع و روابط خود با یکدیگر را بازنمایی می کنیم. بر روی این عقیده که بیان نوشتاری مناسب برای ایجاد ارتباط، برای پیشرفت در مدرسه و برای زندگی روزمره امروزی، اساسی است، توافق وجود دارد. علی رغم پیشرفتهای تکنولوژی در رشد تایپهای الکترونیکی، پردازش گرهای لغت و کامپیوترها، هنوز یادگیری خواندن و نوشتن ضروری است.

 

ارزیابی زبان نوشتاری

هنگامی که دانش آموزان مبتلا به ناتوانی یادگیری وارد سطوح بالاتر دبیرستان می شوند، درخواستها جهت کارهای نوشتاری افزایش می یابد و در نتیجه وضع آن ها را بسیار بدتر می سازد. این دانش آموزان می کوشند تا آنجا که ممکن است یا پیش بروند، یا منفعل و منزوی شده و یا بیرون از حوزه ناکامیهایشان با رفتارهای نامناسب عمل کنند.

بنابراین، بسیار مهم است که دانش آموزان مبتلا به ناتوانیهای بیان نوشتاری تا آنجا که ممکن است خیلی زود تشخیص داده شده و به آنها کمک گردد. در اکثر موارد اختلالات بیان نوشتاری تا کلاس سوم یا چهارم و یا حتی بالاتر، یعنی تا هنگامیکه مشکلات خواندن و مهارتهای هجی کردن آشکار می شوند، تشخیص داده نمی شوند.

نمونه هایی از زبان نوشتاری را جمع آوری کنید.

اولین قدم در ارزیابی زبان نوشتاری، جمع آوری نمونه هایی از بیان نوشتاری است. این مرحله می توان از طریق بدست آوردن نمونه هایی از کارهای روزانه فرد، از طریق دادن یک سرمقاله به کودک و درخواست از کودک جهت نوشتن یک داستان و یا از طریق استفاده از یک تست استاندارد شده، انجام داد. برای مثال، تست زبان داستان مصور (میکل باست ۱۹۶۵ و ۱۹۷۳) از دانش آموز می خواهد که به یک تصویر نگاه کرده و داستانی درباره آن بنویسد.

تعداد کلمات، تعداد جملات، ترکیب ها، کیفیت مفاهیم عینی- انتزاعی، مورد ارزیابی قرار می گیرند. تست های متوالی پیشرفت تحصیلی (خدمات تستی تحصیلی ۱۹۵۸) و تست زبان نوشتاری (هامیل و لارسن ۱۹۷۸) نیز زبان نوشتاری را ارزیابی می کنند.

زبان نوشتاری را تجزیه و تحلیل کنید.

اختلال در جمله نویسی و انشاء

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

0