پاورپوینت بررسی سفال محوطه های زاگرس مرکزی

بخشهای از پاورپوینت بررسی سفال محوطه های زاگرس مرکزی
سفال سراب
سفال آن به سه دسته تقسیم میشود:
۱٫سفال سراب با نقش بچه قورباغه ای. این سفال دارای شاموت گیاهی است. حرارت برای پخت سفال کافی نبوده و به همین دلیل مغز سفال دود زده و تیره است.سطوح داخلی و خارجی ظروف دارای لعاب گلی کرم رنگ است.ظروف ساده و به شکل کاسه های کوچک با کف گرد یا تخت بوده اند.ضخامت سفال حدود ۱۰ میلی متر است و کف کمینازکتر از بدنه است. نقوش را با محلول گل اخری بر روی زمینه کرم رنگ کشیده اند.نقوش ساده و عبارتند از لکه های ناشی از پاشیدگی رنگ یا مربع یا دایره های کوچ که با خط اریب به یکدیگر متصل شده بودند و به بچه قورباغه ای که هنوز دم آن نیافتاده است شباهت داشتند.

۲٫ سفال هندسی سراب
این سفال ها از همه نظر شبیه سفال های نوع بچه قورباغه ای هستند با این تفاوت که از نظر نوع نقش متفاوت هستند و نقوش عبارتند از دونوار رنگ که در بین آنها خطوط زیگزاک یا مثلث های توپر بر روی زمینه کرم رنگ کشیده شده اند.

۳٫سفال با نقوش خطی سراب
این نوع سفال نیز دارای خمیره نخودی رنگ است ولی شاموت گیاهی این نوع سفال به نرمی شاموت گیاهی دو نوع دیگر نیست. بعضی از سفالها دارای لعاب گلی غلیظ و تعدادی از آنها نیز داغدار هستندونقوش عبارتند اززیگزاک، هاشورهای متقاطع لوزی، جناغی ها و نوارهایی با نقوش شبیه صفحه شطرنج که با رنگ های قرمز یا سیاه روی زمینه کرم کشیده شده اند.

بررسی سفال محوطه های زاگرس مرکزی

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

9 + 13 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0